محمدرضا مغدانی دوشنبه 19 بهمن 1394 01:31 ب.ظ نظرات ()
چگونه مطالعه را شروع کنیم؟


مطالعه به عنوان مهمترین بخش از درس خواندن ما، فرایندی است که عوامل بسیاری از آغاز تا پایان بر کیفیت و نتایج آن تاثیر می گذارند.

 معمولا دانش آموزان در برنامه ریزی خود توجه کمی به مقدمات و شرایط مطالعه دارند و توجه خود را بیشتر بر روی تنظیم وقت متمرکز میکنند در حالی که این نیازها به طور مستقیم یا غیرمستقیم در نتایج مطالعه ی ما موثرند.

بهترین مکان مطالعه
هر اندازه مکان مطالعه راحت تر باشد، آمادگی و تمرکز بیشتری خواهیم داشت. تا جایی که ممکن است تلاش کنید شرایط زیر را برای درس خواندن فراهم کنید:

♦️مکانی ثابت مانند اتاق، کتابخانه، قرائت خانه ی مدرسه و... که حداقل در ساعت های مشخصی می تواند در اختیار ما باشد، را انتخاب کنیم.♦️

♦️مکان باید آرام باشد و عوامل مزاحم، رفت و آمد، سر و صدا یا نور اضافی در کم ترین حد ممکن باشد.♦️

♦️جایی را انتخاب کنیم که در آن هوای تازه جریان داشته باشد. هوای نامناسب یا کمبود اکسیژن، باعث خستگی زودرس می شود. هم چنین مطالعه در محلی که خیلی گرم یا سرد است یا باد شدید می وزد، مفید نیست.♦️

♦️جایی که در آن فعالیت های دیگری جریان دارد، مانند اتاق پذیرایی، دفتر کار پدر و... برای درس خواندن مناسب نیست.♦️

♦️آشفتگی و به هم ریختگی اتاق، باعث آشفتگی فکری ما نیز می شود. بهتر است قبل از شروع کار، اتاق خود را مرتب کنیم.♦️

♦️در شروع کار، محلی که بتوان در آن با آرامش و تمرکز مطالعه کرد، مکان خوبی برای درس خواندن است. اما به تدریج ما باید بتوانیم از هر مکانی برای درس خواندن استفاده کنیم. به عنوان مثال وقتی در مطب پزشک به انتظار نشسته ایم یا در اتوبوس هستیم یا... میتوانیم کاری متناسب با این مکان ها، مانند مرور لغات، فرمول ها و... که نیاز به دفتر و کتاب هم ندارد، انجام دهیم. استفاده از هر مکانی برای درس خواندن به هنر ما بستگی دارد.♦️

♦️شرایط اطراف، همیشه تابع میل شما نیستند. ممکن است مکان ایده آل مطالعه، همیشه در اختیارتان نباشد. به همین خاطر بهتر است برای ساکت بودن اتاق مطالعه زیاد حساسیت به خرج ندهید. نباید منتظر شرایط ایده آل باشید و به این بهانه کار را تعطیل کنید. در این صورت فرصت های زیادی را از دست خواهید داد. همان طور که وقتی غرق تماشای یک فیلم جذاب هستید، آن قدر مجذوب می شوید که اصلا نمی فهمید در اطرافتان چه میگذرد، در درس خواندن هم می توان همین طور بود. اگر درس خواندن با بی میلی انجام شود، تمرکزتان به سادگی به هم میریزد، حتی با بال زدن مگس. به جای اینکه همه را ساکت کنید (که ممکن نیست!!) بهتر است با علاقه و تمرکز بیشتری درس بخوانید و اگر امکان پذیر نبود، بهتر است در این اوقات مطالعه ی خود را در مکان دیگری ادامه دهید، هرچند به اندازه ی محل قبلی کارایی نداشته باشد. به هر حال برای انتخاب محل مطالعه خیلی سخت نگیرید.
برای تمرکز حواس نیازی به اتاق کاملا ساکت نیست. مطالعات زیادی از جمله تحقیقات آقای  مورگان نشان می دهد که سر و صدا بر سرعت مطالعه موثر است اما بر تمرکز حواس تاثیر زیادی ندارد. او معتقد است هر فردی می تواند در موقعیت های نامناسب تقریبا به همان نسبت محیط ساکت کار کند. مورگان معتقد است که آدم های «ضعیف» بیشتر از آدم های «قوی» تحت تاثیر عوامل بیرونی از جمله سر و صدا قرار می گیرند. تحقیق او نشان می دهد که برای رفع حواس پرتی های ناشی از سر و صدا، به جای توجه زیاد به محل مطالعه، باید به نحوه ی مطالعه، اهمیت بیشتری داد. به هر حال اگر با نظرات این دانشمند موافق نیستید، به جای ناراحتی و غصه خوردن چرا به کتابخانه نمی روید؟
استفاده از وقت و هر مکانی برای مطالعه، یک مهارت و هنر است. این مهارت را به دست آوریم. ♦️