محمدرضا مغدانی پنجشنبه 6 آبان 1395 12:00 ب.ظ نظرات ()
آیا تا به حال کمله عاشورا (Ashura) را به انگلیسی سرچ کرده اید ؟ برداشت غلط بعضی از افراد نسبت به رویداد کربلا. شاید بپرسید اگر کلمه عاشورا را به انگلیسی سرچ کنید چه چیزی ظاهر می شود ؟ هنگامی که کلمه عاشورا را در گوگل سرچ کنید، عکس های فجیعی از مراسم قمه زنی مشاهده می کنید که طبق آنچه گفت شد، برداشت غلط بعضی از افراد می باشد. مراسم قمه زنی چیست ؟ قمه سلاحی مانند شمشیر اما کوتاه تر می باشد که بعضی از افراد به عنوان یک سنت و بجا آوردن ارادت خدمت آقا اما حسین و اعلام جهاد در راه اعتقادات، این عمل ناپسند را انجام می دهند که کاملا نگرش نادرستی می باشد.
قمه زنی مراسمی مذهبی می باشد که میان برخی شیعیان رواج دارد که افراد با قمه به سر خود می زنند و باعث ایجاد جراحات و خونریزی هایی می شود که افراد با پوشیدن لباس سفید در صبح عاشورا این عمل را انجام می دهند.
بسیاری از افراد شاخص مانند : امام خامنه ای و مکارم شیرازی و ... این عمل را ناپسند دانسته اند. بعضی ها معتقدند که این عمل از اردبیل و ترک های آذربایجان به سایر اقوام فارس و عرب و ... منتقل شده است. ناگفته نماند که این مراسم در دوران قاجاریه گسترش یافت و اصلا ریشه عربی ندارد.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید

*کپی مطالب اختصاصی، بدون ذکر منبع حرام می باشد*
نویسنده مطلب : محمدرضا مغدانی